Victor Guimarães has logged 39 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Voltei!

Voltei!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eu. Empresa

Eu. Empresa

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
O Cerco

O Cerco

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Remains of a Man

Remains of a Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Os Anos 3000 Eram Feitos de Lixo (ou Quando a Dignidade da Raça Humana Se Afogou no Chorume Estático da Arte da Hipocrisia)

Os Anos 3000 Eram Feitos de Lixo (ou Quando a Dignidade da Raça Humana Se Afogou no Chorume Estático da Arte da Hipocrisia)

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kevin

Kevin

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rosa Tirana

Rosa Tirana

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Oracle

Oracle

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Açucena

Açucena

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nothing But Time

Nothing But Time

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Today

Today

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spain

Spain

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Retribuição

Retribuição

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Exemplo Regenerador

Exemplo Regenerador

1919
×
★★★
Edit this entry  
11
Mario Banana I

Mario Banana I

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
Finis Terrae

Finis Terrae

1929
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Fièvre

Fièvre

1921
×
★★★½
Edit this entry  
10
Miles Electric - A Different Kind Of Blue

Miles Electric - A Different Kind Of Blue

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Brasília, Capital do Século

Brasília, Capital do Século

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hills of Disorder

The Hills of Disorder

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Pirinop - Meu primeiro contato

Pirinop - Meu primeiro contato

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Art in Brazil Today

Art in Brazil Today

1959
×
★★
Edit this entry  
08
O grande rio

O grande rio

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grandpa's Glasses

Grandpa's Glasses

1913
×
★★½
Edit this entry  
05
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
Edit this entry  
05
As Seen Through a Telescope

As Seen Through a Telescope

1900
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Fumerie d'opium

Fumerie d'opium

1899
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Jérusalem : porte de Jaffa, côté Est

Jérusalem : porte de Jaffa, côté Est

1897
×
★★★
Edit this entry  
05
Indochina: Children Gathering Coins Scattered by Western Women

Indochina: Children Gathering Coins Scattered by Western Women

1899
×
★★★
Edit this entry  
05
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Uncle Josh at the Moving Picture Show

Uncle Josh at the Moving Picture Show

1902
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Kino Eye

Kino Eye

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Project X

Project X

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Before the Summer

Before the Summer

1968
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry