Victor Guimarães has logged 159 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
A Camel

A Camel

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
10
In Vitro

In Vitro

2019
×
Edit this entry  
10
Serpent Rain

Serpent Rain

2016
×
Edit this entry  
07
Plains: Testimony of an Ethnocide

Plains: Testimony of an Ethnocide

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
About Last Night...

About Last Night...

1986
×
★★
Edit this entry  
01
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Journey

The Journey

1992
×
★★½
Edit this entry  
30
Sur

Sur

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
Edit this entry  
25
The Courage of the People

The Courage of the People

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Colombia 70

Colombia 70

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Now We're Going to Call You Brother

Now We're Going to Call You Brother

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Smiling Madame Beudet

The Smiling Madame Beudet

1923
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Cigarette

The Cigarette

1919
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Four-Year-Old Heroine

A Four-Year-Old Heroine

1907
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Edit this entry  
21
Grandma's Reading Glass

Grandma's Reading Glass

1900
×
Edit this entry  
21
The Sick Kitten

The Sick Kitten

1903
×
Edit this entry  
21
Attack on a China Mission

Attack on a China Mission

1900
×
Edit this entry  
21
Stop Thief!

Stop Thief!

1901
×
Edit this entry  
21
Come Along, Do!

Come Along, Do!

1898
×
Edit this entry  
18
Asalto

Asalto

1969
×
Edit this entry  
17
Sergei Eisenstein: Autobiography

Sergei Eisenstein: Autobiography

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Glumov's Diary

Glumov's Diary

1923
×
Edit this entry  
17
Strike

Strike

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Inheritance

The Inheritance

2020
×
Edit this entry  
15
Equatorial Constellations

Equatorial Constellations

×
Edit this entry  
14
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Annotated Field Guide of Ulysses S. Grant

The Annotated Field Guide of Ulysses S. Grant

2020
×
Edit this entry  
04
Bodies in Dissent

Bodies in Dissent

2021
×
Edit this entry  
04
Melting Snow

Melting Snow

2021
×
Edit this entry  
04
A Brief History of the Obliteration of Hope

A Brief History of the Obliteration of Hope

2019
×
Edit this entry  
28
Enamorada

Enamorada

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Story the Biograph Told

The Story the Biograph Told

1904
×
★★★★
Edit this entry  
23
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
Naked Star

Naked Star

1984
×
★★
Edit this entry  
22
Bete Balanço

Bete Balanço

1984
×
★★★
Edit this entry  
16
Saboteur

Saboteur

1942
×
Edit this entry  
15
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
Edit this entry  
13
One in a Thousand

One in a Thousand

2020
×
Edit this entry  
11
The Assistant

The Assistant

2019
×
Edit this entry  
03
Filme de Aborto

Filme de Aborto

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Jairboris

Jairboris

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Aluguel: O Filme

Aluguel: O Filme

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Magic Gloves

The Magic Gloves

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
Travolta and Me

Travolta and Me

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blind Owl

The Blind Owl

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry