Victor has logged 64 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Family Finds Entertainment

A Family Finds Entertainment

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
Read the review Edit this entry  
29
Into The Night With Harmony Korine and Gaspar Noé

Into The Night With Harmony Korine and Gaspar Noé

×
Edit this entry  
28
Twixt

Twixt

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
Blackhat

Blackhat

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aphex Twin: Windowlicker

Aphex Twin: Windowlicker

1999
×
Read the review Edit this entry  
25
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Garbage Pail Kids Movie

The Garbage Pail Kids Movie

1987
×
Read the review Edit this entry  
24
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
20
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Alone in the Woods: The Legend of Cambo

Alone in the Woods: The Legend of Cambo

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry