• Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness

    ★★★★★

    one of the greatest satires i've seen all year, its social commentary is certainly one to analyze closely. great performances all around (Dolly de Leon is the MVP) and a fantastic screenplay. 

    rip charlbi. </3

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★★

    absolutely loved this, cate blanchett 4 the oscar!

  • The Team

    The Team

    waited 8 long years to finally watch this...

    the 2014 brazil world cup is one of the best memories of football i've got (despite the south africa 2010 world cup being my earliest memory of a football tournament) from when i was barely a pre-teen. 

    i can't explain the smile i had from start to finish as i was watching this. since 2010 I've always been a die mannschaft fan, I got thomas müller's jersey during 2010 and, since then,…

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★

    LONDON I KNOW HOW YOU FEEL, I LOST MY QUEEN TOO

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★½

    most of the first and second act are fun and gorgeous when it comes to direction and cinematography, there's no denying of that... my issue starts with the screenplay, I feel like there were too many unanswered questions for the scale of story that this was. 

    Florence is the highlight of the film, simply flawless. Props to Olivia Wilde though, as much as the story disappointed me, her directing wasn't as bad as people made it out to be, after all, this woman directed boosksmart.

  • Selena Gomez: My Mind & Me

    Selena Gomez: My Mind & Me

    ★★★★½

    'I am Selena'

    One of the most heartwarming documentaries on a celebrity i've seen in a while (last one is probably Miss Americana). Selena and the directors didn't shy away from showing us the good, the bad & ugly of her life that has been spent mostly in the limelight. 

    'Selena Gomez: My Mind & Me' gives insight to the most difficult moments in Selena's life, both on and off the stage. Her struggles along with her need to help and make…

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★½

    I dig this! 

    BARBARIAN might be the film with the best trailer of 2022 because they sold me a completely different film than the one i just watched (in the most positive way though!). This a well-shot film and one that knows it's genre very well (kudos to the director), my only issue is that it sort-of loses tension around the 2nd act a bit after Long's character is introduced, I think the build-up when the focus was solely on…

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    first time watching it on the big screen. even better than the first time i watched it and even more special since i took my dad with me!

  • Last Seen Alive

    Last Seen Alive

    ★½

    I still don't understand what they were trying to do with this one, lol.

  • My Big Fat Greek Wedding

    My Big Fat Greek Wedding

    ★★★★

    this film means everything to me

  • Little Fish

    Little Fish

    ★★★★½

    50 first dates meets eternal sunshine of the spotless mind... i'm a wreck right now </3

  • Shame

    Shame

    ★★★★★

    one of the rawest and heartbreaking depictions of loneliness through the lens of sex addiction, it comes across as a realistic portrayal of self-destruction and seeing Fassbender's character spiral, as the film goes on, makes it, at least to me, one of the most devastating and heaviest films i've seen. 

    some of steve mcqueen's best work and a career-best performance by michael fassbender (kudos to carey mulligan though!).