Sort by

vicky has logged 39 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Edit this entry  
17
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Edit this entry  
15
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Edit this entry  
13
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Saw II

Saw II

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Edit this entry  
04
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry