Sort by

vhsemma has logged 197 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Go

Go

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
Edit this entry  
26
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Moxie

Moxie

2021
×
Edit this entry  
26
Southpaw

Southpaw

2015
×
Edit this entry  
25
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Edit this entry  
22
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
Edit this entry  
20
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
Edit this entry  
20
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
Edit this entry  
20
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
17
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
Edit this entry  
13
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
13
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
Read the review Edit this entry  
28
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Craft

The Craft

1996
×
Read the review Edit this entry  
25
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Book of Stone

The Book of Stone

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hostel

Hostel

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rage: Carrie 2

The Rage: Carrie 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
Read the review Edit this entry  
14
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Scapular

The Scapular

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Midnight Movie

Midnight Movie

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Campfire Tales

Campfire Tales

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mal de Ojo

Mal de Ojo

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry