Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
23
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
Edit this entry  
17
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rashomon

Rashomon

1950
×
Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Edit this entry  
10
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry