• Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★

    i liked watching this a lot actually but i'm not really sure if i feel much about it a week out. i've always been pretty neutral on nolan's films, i like some i hate some. but i'm surprised this is the one some nolan haters are praising when i feel like it's got all the stuff i figured people disliked about him but way more intense.

    anyway the fact this is edited like a sigma grindset montage up until the…

  • King of New York

    King of New York

    ★★★★★

    abel ferrara is so cool wtf man.............

  • Death Machine

    Death Machine

    ★★★★

    evil goth boy brad dourif!!! the robot in this is crazy. this probably should not have been 2 hours !! but there's enough cool stuff idk how it isn't a bigger cult favorite as far as robocop ripoffs go. the protag has probably got the dumbest tragic backstory of all time. wish brad and richard brake got more screentime together 🥺

    HARD TECH FOR A HARD WORLD

  • Night and the City

    Night and the City

    ★★★★

    this guy was reaching never before seen levels of guy who sucks

  • Talk to Me

    Talk to Me

    ★★

    nobody told me this shit was about australians

  • The Yakuza

    The Yakuza

    ★★★★

    robert mitchum speaking japanese and dual wielding a 12 gauge and a colt 45. is this the most beautiful love story paul ever wrote? i know he and pollack were at odds with how he put the screenplay to film, he thought pollack softened the characters too much. i don't think the tale of "blood and honor" paul and leonard sought out to write would've hit as hard if not for that though. this is ultimately a story about forgiveness…

  • Single White Female

    Single White Female

    ★★

    white girl jumpscare

  • Joker

    Joker

    ★★★★

    joker

  • Beau Is Afraid

    Beau Is Afraid

    ★★★★

    dumbland real!! gonna start making literally me style capcuts but instead of cool sigmas it's for pathetic scared guys with mom trauma.

  • Léon: The Professional

    Léon: The Professional

    ★★★★

    gary oldman is great in this, natalie portman deserved better, and i simply think luc besson should go to prison

  • Inside

    Inside

    ★★

    i kind of liked what it was attempting to do here but i won't lie i got so bored i turned it off and just read the ending on wikipedia LOL

  • The Whale

    The Whale

    somehow worse than i expected. watched on a plane.