Lonnie has written 73 reviews for films during 2023.

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society

    ★★★★

    this is soooo sappy and it apparently still gets to me like 20 years later LOL 😭 found out recently this was peter weir, who did picnic at hanging rock, which made immediate sense. formative films of my childhood (im a lit bro AND a f*(cking queer)

  • Little Murders

    Little Murders

    ★★★★

    sometimes you can not, in fact, fix him

  • Harsh Times

    Harsh Times

    ★★★★

    i think this might be one of the funniest movies ever made

  • The Killer

    The Killer

    ★★

    not feeling this one sorry 🙏

  • Under the Skin

    Under the Skin

    ★★★★★

    😍😍😍

  • The Exorcist: Believer

    The Exorcist: Believer

    ½

    david gordon green kys asap

  • Five Nights at Freddy's

    Five Nights at Freddy's

    ★★

    i just wanted to see springtrap 🙏

  • Cop Land

    Cop Land

    ★★★★

    making a movie about how the police are evil and a mob and then casting a bunch of iconic mob actors and the killer terminator cop is dsfgjkldskljs this movie ruled

  • Mean Streets

    Mean Streets

    ★★★★★

    a movie about my friends, charlie, johnny, and tony :)

  • Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    "are you real?"
    "i could be real"

    FUCK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    marty has a cameo near the end to deliver some very sobering final words to close the film but everyone in the theater was so delighted to see marty people were just pointing and giggling and going "it's him" 😭

    floppenheimer seething...

  • Saw X

    Saw X

    ★★★★

    they really did it. they made a real saw movie again.

    everyone in my theater SCREAMING at the post-credits scene lmao

  • Retribution

    Retribution

    world's most boring saw trap