• Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★★½

  • Bye Bye 2021

    ★★½

  • Les Cowboys Fringants en concert avec l’Orchestre symphonique de Montréal

    ★★★★★

  • Michael Bublé's Christmas in the City

    ★★★½

  • Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

    ★★★★★

  • Being the Ricardos

    ★★½

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★★

  • The Unforgivable

    ★★★

  • An Audience with Adele

    ★★★★★

  • Adele One Night Only

    ★★★★★

  • Ciao Alberto

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★½

  • Robin Robin

    ★★★★

  • Squid Game

    ★★★★

  • Maria Chapdelaine

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • The Chair

    ★★★½

  • Respect

    ★★★

  • The Guide to the Perfect Family

    ★★½

  • Gunpowder Milkshake

    ★★

  • Titane

    ★★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Solos

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★

  • 22 vs. Earth

    ★★½

  • The Last Kids on Earth: Happy Apocalypse to You

    ★★

  • Seaspiracy

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Murder Among the Mormons

    ★★★

  • La face cachée de la Lune

    ★★★★½

  • Framing Britney Spears

    ★★★★

  • Bye Bye 2020

  • Let Them All Talk

    ★★★

  • Underground

    ★★★★

  • The Prom

    ★★★

  • Audrey

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Le club Vinland

    ★★★½

  • Canvas

    ★★★½

  • Sarah Cooper: Everything's Fine

    ★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • Creating The Queen's Gambit

  • Run

    ★★★½

  • Aline

  • Whose Vote Counts, Explained

    ★★★★

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Nadia, Butterfly

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Ammonite

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • Celine Dion: Courage

    ★★★★

  • My Very Own Circus

    ★★★

  • The Rose Family

    ★★★★

  • 9to5: The Story of a Movement

    ★★★

  • A Whisker Away

    ★★½

  • The Fourfold

    ★★★½

  • Bear Cubs

    ★★★½

  • Une chance qu'on s'a

    ★★★

  • Becoming

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • Hollywood

    ★★★½

  • A Secret Love

    ★★★★

  • Coronavirus, Explained

    ★★★½

  • Take Me to the World: A Sondheim 90th Birthday Celebration

    ★★★★