Sort by

ron’s reviews has logged 19 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kill Bill: The Origin of O-Ren

Kill Bill: The Origin of O-Ren

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry