vern has logged 63 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
30
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rome Is Burning (Portrait of Shirley Clarke)

Rome Is Burning (Portrait of Shirley Clarke)

1970
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Bullfight

Bullfight

1955
×
Edit this entry  
28
24 Frames Per Second

24 Frames Per Second

1977
×
Edit this entry  
28
Butterfly

Butterfly

1967
×
Edit this entry  
28
In Paris Parks

In Paris Parks

1954
×
Edit this entry  
28
Tongues

Tongues

1982
×
★½
Edit this entry  
28
Savage/Love

Savage/Love

1981
×
Edit this entry  
28
A Scary Time

A Scary Time

1960
×
Edit this entry  
28
Dance in the Sun

Dance in the Sun

1953
×
Edit this entry  
28
Four Journeys Into Mystic Time: Mysterium

Four Journeys Into Mystic Time: Mysterium

1978
×
Edit this entry  
28
Four Journeys Into Mystic Time: Initiation

Four Journeys Into Mystic Time: Initiation

1978
×
★★½
Edit this entry  
28
Four Journeys Into Mystic Time: Trans

Four Journeys Into Mystic Time: Trans

1978
×
Edit this entry  
28
Four Journeys Into Mystic Time: One Two Three

Four Journeys Into Mystic Time: One Two Three

1978
×
Edit this entry  
28
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Edit this entry  
28
A Moment in Love

A Moment in Love

1956
×
Edit this entry  
28
Skyscraper

Skyscraper

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ornette: Made in America

Ornette: Made in America

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★½
Edit this entry  
23
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Kanal

Kanal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Generation

A Generation

1955
×
★★★
Edit this entry  
22
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World

Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World

1963
×
★★★
Edit this entry  
19
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Splendor

Splendor

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hellbound Train

Hellbound Train

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★½
Edit this entry  
17
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★½
Edit this entry  
17
No. 5 Checked Out

No. 5 Checked Out

1956
×
★★★
Edit this entry  
17
Outrage

Outrage

1950
×
★★★
Edit this entry  
16
Group Marriage

Group Marriage

1973
×
★★½
Edit this entry  
16
The Enchanted Desna

The Enchanted Desna

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lovers and Lollipops

Lovers and Lollipops

1956
×
★★
Edit this entry  
14
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Brussels Loops

Brussels Loops

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★
Edit this entry  
10
The Connection

The Connection

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry