• The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    idgaf if you’d love me if I was a worm. would you carry me to mount doom tho

  • The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

    ½

    so true of the girlie with the bottle in her neck- I wouldn’t want to watch rachel zegler as Y/N for another two hours either 

    Overall, worst Hallmark movie of the season

  • The Princess Switch

    The Princess Switch

    I can’t wait for the NSFW follow ups: The Princess Bottom and The Princess Top

  • Five Nights at Freddy's

    Five Nights at Freddy's

    ★★½

    watching a second time around is like when you have a second kiss with your eighth grade boyfriend after the two of you watch a wikihow to kiss video on YouTube after school in 2011 and at least there is a little less tongue this time around

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

    shoutout to big pharma for vyvanse 💖 I wouldn’t have been able to sit through the extended edition without it 😍😍

  • Five Nights at Freddy's

    Five Nights at Freddy's

    ★★

    exactly the type of movie a Mitch McConnell sympathizer would make

  • The Rocky Horror Picture Show

    The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

    I need tim curry in a way that is concerning to feminism and my lesbianism

  • Pearl

    Pearl

    ★★★½

    she’d Love reddit 

  • Turning Red

    Turning Red

    ★★★★★

    made me fucking sob, it’s good to be reminded of my divisive relationship with my mother

  • boygenius: the film

    boygenius: the film

    ★★★★★

    i’m wet in so many places

  • The Trail to Oregon!

    The Trail to Oregon!

    ★★★★★

    i splashy splashy every time I see Jeff Blim fr

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

    this special means everything to me and brings me intense comfort idc what that says about me but i’m still gonna ask my therapist