Alex has logged 83 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mansion of the Doomed

Mansion of the Doomed

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Temple Wood: A Quest for Freedom

Temple Wood: A Quest for Freedom

2012
×
★★
Edit this entry  
31
Legacy of Satan

Legacy of Satan

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Unnamable

The Unnamable

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Unmasked Part 25

Unmasked Part 25

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evil Ed

Evil Ed

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Panic

Don't Panic

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Extremity

Extremity

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cameron's Closet

Cameron's Closet

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
It

It

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★½
Edit this entry  
25
Scary Movie

Scary Movie

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Unmasked Part 25

Unmasked Part 25

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Runaway Nightmare

Runaway Nightmare

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Snake Girl and the Silver-Haired Witch

The Snake Girl and the Silver-Haired Witch

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Malatesta’s Carnival of Blood

Malatesta’s Carnival of Blood

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Linnea Quigley's Horror Workout

Linnea Quigley's Horror Workout

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Enforcer

The Enforcer

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Kangaroo Jack

Kangaroo Jack

2003
×
Read the review Edit this entry  
15
Loki

Loki

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spookies

Spookies

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry