Sort by

Alex has logged 1,367 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ballad of Lefty Brown

The Ballad of Lefty Brown

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gallowwalkers

Gallowwalkers

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Dead Birds

Dead Birds

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sundown: The Vampire in Retreat

Sundown: The Vampire in Retreat

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Man Called Blade

A Man Called Blade

1977
×
★★½
Edit this entry  
27
Keoma

Keoma

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Posse

Posse

1975
×
★★½
Edit this entry  
27
Jessi's Girls

Jessi's Girls

1975
×
★★
Edit this entry  
27
Greaser's Palace

Greaser's Palace

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Company

Bad Company

1972
×
★★★
Edit this entry  
26
Compañeros

Compañeros

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Do You See What I See?

Do You See What I See?

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
Becoming Evil: Serial Killers of the Old West

Becoming Evil: Serial Killers of the Old West

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
And God Said to Cain

And God Said to Cain

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Light the Fuse… Sartana Is Coming

Light the Fuse… Sartana Is Coming

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Have a Good Funeral, My Friend… Sartana Will Pay

Have a Good Funeral, My Friend… Sartana Will Pay

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

Sartana's Here... Trade Your Pistol for a Coffin

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sartana the Gravedigger

Sartana the Gravedigger

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mother Fucker

Mother Fucker

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Holiday Fear

Holiday Fear

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Jingle All the Way 2

Jingle All the Way 2

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
If You Meet Sartana Pray for Your Death

If You Meet Sartana Pray for Your Death

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Cemetery Without Crosses

Cemetery Without Crosses

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bill Hicks: Sane Man

Bill Hicks: Sane Man

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Django the Bastard

Django the Bastard

1969
×
★★
Edit this entry  
15
Django, Prepare a Coffin

Django, Prepare a Coffin

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Django Kill... If You Live, Shoot!

Django Kill... If You Live, Shoot!

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bandidos

Bandidos

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kill and Pray

Kill and Pray

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
My Name Is Pecos

My Name Is Pecos

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Texas, Adios

Texas, Adios

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Django

Django

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★
Edit this entry