Matthew has logged 37 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Evangelion the Movie AVANT 1: 0706 Version

Evangelion the Movie AVANT 1: 0706 Version

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
She Killed in Ecstasy

She Killed in Ecstasy

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Quatermass 2

Quatermass 2

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cookie Num Num

Cookie Num Num

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dancing with the Cars

Dancing with the Cars

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fluffy Stuff with Ducky & Bunny: Three Heads

Fluffy Stuff with Ducky & Bunny: Three Heads

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Day in the Life of the Dead

A Day in the Life of the Dead

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chore Day - The Incredibles Way

Chore Day - The Incredibles Way

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fluffy Stuff with Ducky & Bunny: Love

Fluffy Stuff with Ducky & Bunny: Love

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Soul of the City

Soul of the City

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dory Finding

Dory Finding

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unparalleled Parking

Unparalleled Parking

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
To Fitness and Beyond

To Fitness and Beyond

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pembrokeshire Murders

The Pembrokeshire Murders

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sherlock Holmes and the Secret Weapon

Sherlock Holmes and the Secret Weapon

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Adventures of Sherlock Holmes

The Adventures of Sherlock Holmes

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beach Babes from Beyond

Beach Babes from Beyond

1993
×
Read the review Edit this entry  
10
Tag

Tag

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lazarus

Lazarus

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Abner, the Invisible Dog

Abner, the Invisible Dog

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Digimon: The Movie

Digimon: The Movie

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
What If

What If

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Who: Revolution of the Daleks

Doctor Who: Revolution of the Daleks

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry