Matthew has logged 282 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bio Hunter

Bio Hunter

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Eye

The Eye

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Burning

The Burning

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Injustice

Injustice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Man on Earth

The Last Man on Earth

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Descent: Part 2

The Descent: Part 2

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jakob's Wife

Jakob's Wife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Pokémon the Movie: Secrets of the Jungle

Pokémon the Movie: Secrets of the Jungle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
House of the Long Shadows

House of the Long Shadows

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
LEGO Star Wars Terrifying Tales

LEGO Star Wars Terrifying Tales

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Akakiri

Akakiri

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lop & Ochō

Lop & Ochō

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Possum

Possum

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Elder

The Elder

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Remake Our Life!

Remake Our Life!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mean Johnny Barrows

Mean Johnny Barrows

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
T0-B1

T0-B1

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ninth Jedi

The Ninth Jedi

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Village Bride

The Village Bride

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Twins

The Twins

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tatooine Rhapsody

Tatooine Rhapsody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Duel

The Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry