• Fight Club

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★½

  • The Iron Giant

  • The Virgin Suicides

    ★★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★½

  • A Bug's Life

  • Rush Hour

    ★★★½

  • Mulan

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • Gattaca

    ★★★½

  • Children of Heaven

    ★★★½

  • Princess Mononoke

  • Hercules

  • The Crucible

  • The Hunchback of Notre Dame

  • Jumanji

    ★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Pocahontas

  • Dumb and Dumber

  • Léon: The Professional

    ★★★½

  • Pom Poko

  • Forrest Gump

    ★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • The Last of the Mohicans

  • Beauty and the Beast

  • Thelma & Louise

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • The Little Mermaid

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Castle in the Sky

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Back to the Future

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★½

  • Romeo and Juliet

    ★★½

  • An Occurrence at Owl Creek Bridge

    ★★★½

  • The Searchers

    ½

  • Rear Window

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

  • The Spirit of '43

    ½

  • Out of the Frying Pan Into the Firing Line

  • Modern Times

    ★★