• The Perks of Being a Wallflower

    ★★★★★

  • Black Mirror: The Entire History of You

  • Black Mirror: Fifteen Million Merits

  • Black Mirror: The National Anthem

  • From Up on Poppy Hill

    ★★½

  • La luna

  • Kung Fu Panda 2

    ★★★★½

  • Tomboy

    ★★★★

  • Pariah

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • Somewhere

    ★★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★½

  • Inception

    ★★★★★

  • Despicable Me

  • The Karate Kid

    ★★★½

  • How to Train Your Dragon

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

  • Sherlock Holmes

  • The Princess and the Frog

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Jennifer's Body

    ★★★★

  • Reel Injun

  • (500) Days of Summer

    ★★★½

  • Coraline

    ★★★★

  • Yes Man

    ★★★

  • Ponyo

    ★★★★

  • Kung Fu Panda

    ★★★★

  • The Golden Compass

    ★★

  • Bee Movie

  • Juno

    ★★★★

  • Water Lilies

    ★★★★

  • Shrek the Third

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Déjà Vu

    ★★★½

  • The Prestige

    ★★★★

  • Cars

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • High School Musical

  • Good Night, and Good Luck.

  • Brokeback Mountain

    ★★★★½

  • Charlie and the Chocolate Factory

  • Madagascar

  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

    ★★★½

  • Imagine Me & You

    ★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • National Treasure

  • The Polar Express

    ★★★

  • Saving Face

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

  • Shrek 2

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • D.E.B.S.

    ★★★★★

  • Elf

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★

  • The Matrix Reloaded

    ★★★

  • Bruce Almighty

    ★★

  • The Cat Returns

  • My Big Fat Greek Wedding

    ★★★

  • Spirited Away

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Meet the Parents

    ★★½

  • Memento

    ★★★★

  • Shanghai Noon

    ★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★½

  • Rhapsody in Blue

    ★★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★★