Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Great Indian Kitchen

The Great Indian Kitchen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shanghai Noon

Shanghai Noon

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La luna

La luna

2011
×
Read the review Edit this entry  
16
Lava

Lava

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Piper

Piper

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Abominable

Abominable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry