• Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • The Great Indian Kitchen

    ★★★★

  • Burrow

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • I Care a Lot

    ★★★

  • Upside-Down Magic

    ★★

  • Summerland

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★½

  • Dolittle

    ★★½

  • Togo

  • Little Women

    ★★★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Abominable

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★

  • Hair Love

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Black Mirror: Smithereens

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Secret Life of Pets 2

    ★★★

  • Aladdin

    ★★★

  • Yesterday

    ★★½

  • The Neighbors' Window

    ★★½

  • Missing Link

  • Shazam!

  • Five Feet Apart

    ★½

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • The Kid Who Would Be King

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Bird Box

    ★★½

  • Ralph Breaks the Internet

  • Bohemian Rhapsody

    ★★½

  • Green Book

    ★★★

  • The Hate U Give

    ★★★½

  • The Nun

    ★½

  • Suspiria

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Bao

  • Ready Player One

    ★★½

  • Love, Simon

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Skate Kitchen

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • The Kindergarten Teacher

    ★★½

  • Black Mirror: Black Museum

  • Black Mirror: Arkangel

  • Black Mirror: USS Callister