Sort by

Alexander has logged 206 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bug

Bug

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tess

Tess

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry