Sort by

vasco has logged 229 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
November

November

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Wolf

Wolf

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry  
29
The Omen

The Omen

1976
×
★★★
Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Better Life

A Better Life

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Naked Eye

The Naked Eye

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry