Sort by

Varghese has logged 118 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
Read the review Edit this entry  
31
Zatoichi the Fugitive

Zatoichi the Fugitive

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Tale of Zatoichi Continues

The Tale of Zatoichi Continues

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
Read the review Edit this entry  
31
Kaththi

Kaththi

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sarkar

Sarkar

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Master

Master

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Theri

Theri

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kamikaze Girls

Kamikaze Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Permanent Nobara

Permanent Nobara

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rupture

Rupture

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
Read the review Edit this entry  
28
Crying Fist

Crying Fist

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Hana & Alice

Hana & Alice

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Massey Sahib

Massey Sahib

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
0.5 mm

0.5 mm

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kotoko

Kotoko

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
100 Yen Love

100 Yen Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Repast

Repast

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Onibi: The Fire Within

Onibi: The Fire Within

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kamikaze Taxi

Kamikaze Taxi

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Postman Blues

Postman Blues

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Inheritance

The Inheritance

1962
×
Read the review Edit this entry  
23
Black River

Black River

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Naked Spur

The Naked Spur

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Monday

Monday

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

Battles Without Honor and Humanity: Final Episode

1974
×
Read the review Edit this entry  
22
Train Man

Train Man

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sword of the Beast

Sword of the Beast

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics

Battles Without Honor and Humanity: Police Tactics

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

Battles Without Honor and Humanity: Proxy War

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
New Tale of Zatoichi

New Tale of Zatoichi

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

Battles Without Honor and Humanity: Deadly Fight in Hiroshima

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
God of Gamblers

God of Gamblers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shangri-La

Shangri-La

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frenzy

Frenzy

1972
×
Read the review Edit this entry