Sort by

Varghese has logged 990 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
36 Chowringhee Lane

36 Chowringhee Lane

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stanley & Iris

Stanley & Iris

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
Read the review Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minnal Murali

Minnal Murali

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Can Speak

I Can Speak

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Symbol

Symbol

2009
×
Read the review Edit this entry  
18
Forbidden City Cop

Forbidden City Cop

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box

A Chinese Odyssey Part One: Pandora's Box

1995
×
Read the review Edit this entry  
16
Critters

Critters

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kurup

Kurup

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love on Delivery

Love on Delivery

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
CJ7

CJ7

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nightwatch

Nightwatch

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Life Without Principle

Life Without Principle

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The House of Us

The House of Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lucky Chan-sil

Lucky Chan-sil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fat Choi Spirit

Fat Choi Spirit

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Office

Office

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Three

Three

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fulltime Killer

Fulltime Killer

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Sooryavanshi

Sooryavanshi

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Attack the Gas Station!

Attack the Gas Station!

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happy End

Happy End

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shiri

Shiri

1999
×
Read the review Edit this entry  
02
Just Short of Perfect

Just Short of Perfect

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Barber's Tales

Barber's Tales

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Drug King

The Drug King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
Read the review Edit this entry  
01
The Admiral: Roaring Currents

The Admiral: Roaring Currents

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Demons

Demons

1985
×
Read the review Edit this entry  
01
Ek Thi Daayan

Ek Thi Daayan

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
2LDK

2LDK

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry