Sort by

Noah has logged 335 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monos

Monos

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pixels

Pixels

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Our House

Our House

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry