Sort by

John Weak has logged 58 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Edit this entry  
05
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Cold War

Cold War

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
03
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Terrifier

Terrifier

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Europa

Europa

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★
Edit this entry  
13
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
12
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry