• Spiral: From the Book of Saw

    Spiral: From the Book of Saw

    ★½

    Let's get the positive things out of the way first; the dirty visual style, signature of the Saw franchise, sort of returned. That's it.

    I got the constant feeling like this movie was in a rush, there's too much inorganic progression of the plot due to confusing time skips that make the final twist just come up as very stupid and unnatural. The whole thing of showing the aftermath of a trap before showing the trap in action? Yeah, this…

  • Renfield

    Renfield

    ★★★★★

    For starters, Nicolas Cage as Dracula by concept alone is automatically a 5-star rating. Great bloody action sequences, great effects, smart humor and a cast full of charisma. Loved it!

  • Jigsaw

    Jigsaw

    ★★★★

    This one was good! I love how it played with our perception of time and the twist -or rather multiple twists were- really good. It feels weird since it lacks the iconic dirty visual style but the essence prevails in its majority. The traps were creative and the interactions from the victims felt more organic, more like actual puzzles they could get off from and less like Hoffman's death sentences. Tobin Bell is a terrific actor.

  • Saw 3D

    Saw 3D

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This was both very dumb and VERY GOOD WHAT THE HELL. The new detective couldn't act for shit but I loved how the circle closed in a very organic manner, with a lot of attention to detail. The retcon makes sense, I don't know how they do it but it makes sense! And we finally see reverse bear trap in action let's gooooo!!!

  • Saw VI

    Saw VI

    ★★★½

    "Until a person is faced with death, it's impossible to tell whether they have what it takes to survive."

    I like how Jigsaw went from torturing lowlife druggies to tormenting trust fund babies, Wall Street rats and bankers. Kinda fuck with it.

    Also I don't know how they do it but all the retcon works and makes sense? Makes you think if they really planned this whole saga out meticulously. Huh 🤔

  • Saw V

    Saw V

    ★★★

    Not as bad as I remember, really liked how the spotlight goes to John's replacement and how the B-plot deals with the dangers of individualism.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★½

    Yeaaaaaah I'm sorry, I don't really think I'm connecting very well with Lynch. This one had some funny moments tho.

  • Audition

    Audition

    ★★★½

    It's hard to watch in the sense that it nearly put me to sleep during the first half, but the later half does get more interesting. Honestly I thought they were going to capitalize more on the torture and gore.

  • Saw

    Saw

    ★★★★½

    The original SAW is one of my favorite horror movies of all time but haven't properly wrote about it until now.

    James Wan has always been this good at filming horror and this movie in particular reminds me of crime thrillers from the likes of Fincher's Se7en, with the violence, grime and all.

    I can confirm I still get chills through my entire nervous system during the very final twist and reveal. Genius.

    I regard it as a horror classic nowadays.

  • From Dusk Till Dawn

    From Dusk Till Dawn

    ★★★★

    One of the hardest movies ever made.

  • Sausage Party

    Sausage Party

    ★★★

    Hey so this wasn't that bad, a lot of jokes and gags I found funny specially those racially and politically charged. Gum was my favorite.

  • Basic Instinct

    Basic Instinct

    ★★★★★

    A psychosexual crime thriller masterpiece, full of tension and manipulation, and spiral of lies and mindfuckery. No wonder it is considered Verhoeven's best work.