• Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

    Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Was that….was that a VHS 2 reference? 

    Undoubtly the best TMNT anything out there, and I loved secret of the ooze as a kid. Also bacon egg cheese all day

  • God: Serengeti

    God: Serengeti

    ★★★½

    Sharlto Copley being asshole God, do I really gotta say any more?!

  • Firebase

    Firebase

    ★★★★½

    I need a full Vietnam war movie by Blomkamp, do I really gotta explain why?

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★

    Took some mushies before seeing this and didn’t expect to laugh so much. 

    Instantly bought a Kenough hoodie while I was walking out.

  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Idk why Goldilocks and the bears are British but it haunts me

  • Oldboy

    Oldboy

    ★★★★½

    Took my buddy to see the remaster in theaters, a little over 10 years after I’ve first watched this movie and my god does it hold up.

    Now I wanna cut my hair and bleach it like Han

  • Indiana Jones and the Dial of Destiny

    Indiana Jones and the Dial of Destiny

    ★★½

    Yay Mads!

    Boo everything else!

  • Transformers: Rise of the Beasts

    Transformers: Rise of the Beasts

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This movie prompts a important question we must ask ourselves as a society. 

    Can we be racist towards robots with accents? 

    And that’s a good question.

  • Bubble Boy

    Bubble Boy

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Honestly anything with Beetlejuice in it is a instant classic

  • Stay

    Stay

    ★★★★

    (After watching yet another Ryan Gosling movie)  
    He’s literally me

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★

    Didn’t know I needed Gary Oldman to call Cillian Murphy a crybaby until now

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    ★★★

    This movie felt like it was written by an AI who watched all the other Mission Impossibles. Somehow entertaining but laughable at most moments.