• Passages

    Passages

    ★★★½

    me gustó pero la vi en el cine y habían solo viejitos y fue medio incómodo, de resto bastante bien

  • La Ciénaga

    La Ciénaga

    ★★★★★

    tuve el gran placer de conocer a Lucrecia ayer, y sus palabras me llenaros más de lo que esperaba,
    gracias por inspirarme y darme un poco más de fuerzas

    “filmen para el barrio, mientras más cerca mejor”

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★★

    buenísima. hace tiempo no veía una peli de pta y esto me recordó lo fucking increíble que es!!! viva la coca

  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    ★★★★

    siempre los que toman leche

  • Speak No Evil

    Speak No Evil

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    el papá más estupido que pude ver. como puedes llegar a tal punto de no hacer absolutamente nada solo para evitar “conflicto” 

    Ellos le permitieron hacer lo quisieron

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★★

    that ending was just...

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★★

    "I go both ways" i know girl, same.
    this was soo good also great soundtrack

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★★

    great movie extremely brutal. I'll probably never gonna watch this again

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    "what if this is the best version"
    god, i love this movie so much i didn't think i needed to rewatched this but it really feels like a hug. I'm graduating very soon and i don't know what am i going to do with my life and im scared, i know cinema is what i love so thank you Greta, thank you thank you

  • Battle of the Sexes

    Battle of the Sexes

    ★★★½

    Steve Carrel doing parkour again... fact

  • Plan B

    Plan B

    "what the fuck is a Yoko

  • The Beguiled

    The Beguiled

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ok but when he threw that turtle away i laughed so much i mean that came out of nowhere. i hated him after that