Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Edit this entry  
30
Blue

Blue

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★★
Edit this entry  
23
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
Edit this entry  
16
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Old

Old

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Single Girl

A Single Girl

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Psychobitch

Psychobitch

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★½
Edit this entry