Sort by

🌙 valentin 🌙 has logged 153 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a SpongeBob Christmas!

It's a SpongeBob Christmas!

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
Christmas Presence

Christmas Presence

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
How the 'Dook Stole Christmas

How the 'Dook Stole Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
Preferably Blue

Preferably Blue

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Can Play That Game

Two Can Play That Game

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Flaming Ears

Flaming Ears

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Free Chol Soo Lee

Free Chol Soo Lee

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Read the review Edit this entry  
13
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Butterfly in the Sky

Butterfly in the Sky

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Drowning in Silence

Drowning in Silence

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
One Piece Film Red

One Piece Film Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Executioners: The Heroic Trio 2

Executioners: The Heroic Trio 2

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
No Exit

No Exit

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry