Sort by

Valdimar has logged 23 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Timeline

Timeline

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Colossus: The Forbin Project

Colossus: The Forbin Project

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bachelor Party

Bachelor Party

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shocker

Shocker

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Bad Ass

Bad Ass

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
I Declare War

I Declare War

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Me, Myself & Irene

Me, Myself & Irene

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry