Sort by

Valdimar has logged 165 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Junior

Junior

1994
×
Read the review Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Replacement Killers

The Replacement Killers

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Basket Case 2

Basket Case 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★
Edit this entry  
30
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Free Enterprise

Free Enterprise

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
As the Palaces Burn

As the Palaces Burn

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
LOL

LOL

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Edit this entry  
11
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
House at the End of the Street

House at the End of the Street

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
Read the review Edit this entry  
24
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Temptation: Confessions of a Marriage Counselor

Temptation: Confessions of a Marriage Counselor

2013
×
Read the review Edit this entry  
05
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sharknado

Sharknado

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Game of Death II

Game of Death II

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Glitter

Glitter

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
20
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hard Rain

Hard Rain

1998
×
★★½
Edit this entry  
16
Game of Death

Game of Death

1978
×
Read the review Edit this entry  
16
Election

Election

1999
×
★★★★½
Edit this entry