Sort by

Vachan has logged 51 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soundgarden: Louder Than Live

Soundgarden: Louder Than Live

1990
×
Read the review Edit this entry  
25
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Edit this entry  
21
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Team Thor: Part 2

Team Thor: Part 2

2017
×
Edit this entry  
18
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bewitched

Bewitched

2005
×
★½
Edit this entry  
12
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
120 Seconds to Get Elected

120 Seconds to Get Elected

2006
×
Edit this entry  
10
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Million Dollar Arm

Million Dollar Arm

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Family Guy Presents: Blue Harvest

Family Guy Presents: Blue Harvest

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Queen: Live at Wembley Stadium

Queen: Live at Wembley Stadium

1986
×
Edit this entry  
01
Chappie

Chappie

2015
×
★★½
Edit this entry