Sort by

Vachan has logged 452 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frequencies

Frequencies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
03
Hair-Raising Hare

Hair-Raising Hare

1946
×
Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas! Documentary

How the Grinch Stole Christmas! Documentary

1966
×
Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Noah

Noah

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★★
Edit this entry  
16
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read prior review Edit this entry  
14
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bad Company

Bad Company

2002
×
★★
Edit this entry  
12
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hulk

Hulk

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sachin: A Billion Dreams

Sachin: A Billion Dreams

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Immortal Beloved

Immortal Beloved

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Read the review Edit this entry  
09
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry