Sort by

🐱Andrew has logged 648 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sweet Thing

Sweet Thing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Asperger's Are Us

Asperger's Are Us

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Blame Society

I Blame Society

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Journal for Jordan

A Journal for Jordan

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beyond a Reasonable Doubt

Beyond a Reasonable Doubt

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Alpinist

The Alpinist

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Valley Uprising

Valley Uprising

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Flee

Flee

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Les voyages de L'Atalante

Les voyages de L'Atalante

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cinéastes de notre temps: Jean Vigo

Cinéastes de notre temps: Jean Vigo

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jean Vigo

Jean Vigo

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taris

Taris

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Found

Found

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Weighed But Found Wanting

Weighed But Found Wanting

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Churchill and the Movie Mogul

Churchill and the Movie Mogul

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
JFK Revisited: Through the Looking Glass

JFK Revisited: Through the Looking Glass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Luxure

La Luxure

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ars

Ars

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry