🐱Andrew has logged 58 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Delaware Shore

Delaware Shore

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Harvard Park

Harvard Park

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rumble: The Indians Who Rocked the World

Rumble: The Indians Who Rocked the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
End of a Revolution

End of a Revolution

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
King

King

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tommy

Tommy

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Swamp

The Swamp

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Come Back from the Moon

Don't Come Back from the Moon

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Finding Your Feet

Finding Your Feet

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rodents of Unusual Size

Rodents of Unusual Size

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Food Chains

Food Chains

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sidelined

Sidelined

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Message from Akira Kurosawa: For Beautiful Movies

A Message from Akira Kurosawa: For Beautiful Movies

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Ikiru

Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Ikiru

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Decoding Watson

Decoding Watson

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Surviving R. Kelly

Surviving R. Kelly

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Country No More

My Country No More

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lifeboat

Lifeboat

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Love, Gilda

Love, Gilda

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Los Comandos

Los Comandos

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Sheep

Black Sheep

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry