🐱Andrew has logged 50 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
American Dream/American Knightmare

American Dream/American Knightmare

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Into the Okavango

Into the Okavango

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Loud Krazy Love

Loud Krazy Love

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Man on Fire

Man on Fire

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Murder in Mansfield

A Murder in Mansfield

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Battle of Gettysburg

The Battle of Gettysburg

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gods and Generals

Gods and Generals

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Gettysburg

Gettysburg

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Allied

Allied

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sacred

Sacred

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
42 to 1

42 to 1

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfathers of Hardcore

The Godfathers of Hardcore

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Long Island Railroad Massacre: 20 Years Later

The Long Island Railroad Massacre: 20 Years Later

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Judge

The Judge

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cleaners

The Cleaners

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Komeda, Komeda...

Komeda, Komeda...

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Becoming Astrid

Becoming Astrid

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Andre the Giant

Andre the Giant

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry