Sort by

Michael has logged 166 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dragnet Girl

Dragnet Girl

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yoyo

Yoyo

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad News Bears

Bad News Bears

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Victim

The Victim

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Crank

Crank

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady for a Day

Lady for a Day

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
An Adventure in Space and Time

An Adventure in Space and Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
09
The Red and the White

The Red and the White

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Worst Witch

The Worst Witch

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ingeborg Holm

Ingeborg Holm

1913
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
PTU

PTU

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cat People

Cat People

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Belle Toujours

Belle Toujours

2006
×
Read the review Edit this entry  
15
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry