Sort by

ryan has logged 115 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★
Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
Edit this entry  
23
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★
Edit this entry  
14
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★½
Edit this entry  
26
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★
Read other review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★½
Edit this entry  
19
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Smile

Smile

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Edit this entry  
22
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★
Read other review Edit this entry  
15
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry  
12
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Prey

Prey

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Monos

Monos

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Opera

Opera

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
X

X

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Watcher

Watcher

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry