Sort by

Useablenowt has logged 76 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
27
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Edit this entry  
29
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Departure

The Departure

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
Edit this entry  
22
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
Edit this entry  
19
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry