Sort by

Lisa Fremont has logged 95 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Sky Is Everywhere

The Sky Is Everywhere

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dropout

The Dropout

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry  
01
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

The Mystery of Marilyn Monroe: The Unheard Tapes

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Gift

The Gift

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paris, 13th District

Paris, 13th District

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shivers

Shivers

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
X

X

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fresh

Fresh

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nine 1/2 Weeks

Nine 1/2 Weeks

1986
×
Read the review Edit this entry  
06
Lo que le pasó a Santiago

Lo que le pasó a Santiago

1989
×
★★★
Edit this entry  
01
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
01
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Braindead

Braindead

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Wonderful Life

My Wonderful Life

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Please Hold

Please Hold

2020
×
Edit this entry  
25
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
Edit this entry  
25
Affairs of the Art

Affairs of the Art

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
The Windshield Wiper

The Windshield Wiper

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Lead Me Home

Lead Me Home

2021
×
Edit this entry  
24
The Queen of Basketball

The Queen of Basketball

2021
×
Edit this entry  
24
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
Edit this entry  
24
Three Songs for Benazir

Three Songs for Benazir

2021
×
Edit this entry  
24
Audible

Audible

2021
×
Edit this entry  
23
Shutter

Shutter

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Without Saying Goodbye

Without Saying Goodbye

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Sankofa

Sankofa

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry