Lisa Fremont has logged 467 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
Edit this entry  
18
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Afronauts

Afronauts

2014
×
Edit this entry  
17
Ikwé

Ikwé

2009
×
Edit this entry  
17
The Diary of an African Nun

The Diary of an African Nun

1977
×
Edit this entry  
17
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
16
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Akakiri

Akakiri

2021
×
Edit this entry  
15
Blush

Blush

2021
×
Edit this entry  
15
The Little Prince(ss)

The Little Prince(ss)

2021
×
Edit this entry  
15
Growing Fangs

Growing Fangs

2021
×
Edit this entry  
15
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
In My Room

In My Room

2020
×
Edit this entry  
14
The Truth

The Truth

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Schoolgirls

Schoolgirls

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
I and the Stupid Boy

I and the Stupid Boy

2021
×
Edit this entry  
14
The Door

The Door

2013
×
Edit this entry  
13
Colin in Black & White

Colin in Black & White

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
Edit this entry  
13
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sweat

Sweat

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Maelström

Maelström

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry