Sort by

UnlovelySara has logged 26 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lennon or McCartney

Lennon or McCartney

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Little Princess

A Little Princess

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shadows

Shadows

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry