Sort by

unkellGRGA has logged 31 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
From Romero to Rome: The Rise and Fall of the Italian Zombie Movie

From Romero to Rome: The Rise and Fall of the Italian Zombie Movie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barbie of Swan Lake

Barbie of Swan Lake

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mama Weed

Mama Weed

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eragon

Eragon

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry