Sort by

unkellGRGA has logged 432 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Autobiographical Scene Number 6882

Autobiographical Scene Number 6882

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blades

Blades

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christopher's Christmas Mission

Christopher's Christmas Mission

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Costa Concordia: Chronicle of a Disaster

Costa Concordia: Chronicle of a Disaster

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Laughing Dead

The Laughing Dead

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memorial Valley Massacre

Memorial Valley Massacre

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Young Guns II

Young Guns II

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Young Guns

Young Guns

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Mater

Tokyo Mater

2008
×
Read the review Edit this entry