Sort by

elliot has logged 90 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tililing

Tililing

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dear Ma

Dear Ma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Elisa & Marcela

Elisa & Marcela

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★
Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★
Edit this entry  
03
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
Edit this entry  
03
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Billie and Emma

Billie and Emma

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snow White and the Huntsman

Snow White and the Huntsman

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mama

Mama

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Mama

Mama

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Bonifacio: Ang Unang Pangulo

Bonifacio: Ang Unang Pangulo

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
17
El Presidente

El Presidente

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Sakay

Sakay

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heneral Luna

Heneral Luna

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Goyo: The Boy General

Goyo: The Boy General

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bontok, Rapeless

Bontok, Rapeless

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bontok, Rapeless

Bontok, Rapeless

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Esteros

Esteros

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Where Your Eyes Linger

Where Your Eyes Linger

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry