Andrés has logged 145 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lightning

Lightning

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Dragon Is the Frame

The Dragon Is the Frame

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fast Film

Fast Film

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Variations

Variations

1998
×
Read the review Edit this entry  
03
Greetings to the Ancestors

Greetings to the Ancestors

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boomerang

Boomerang

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

2020
×
Edit this entry  
27
Homage to the Work of Philip Henry Gosse

Homage to the Work of Philip Henry Gosse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poilean

Poilean

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Los 4 Golpes

Los 4 Golpes

1962
×
★★★
Edit this entry  
24
Homage to the Work of Philip Henry Gosse

Homage to the Work of Philip Henry Gosse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Year of the Discovery

The Year of the Discovery

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
Out of the Present

Out of the Present

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Silence Is a Falling Body

Silence Is a Falling Body

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
¿Qué hago en este mundo tan visual?

¿Qué hago en este mundo tan visual?

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Here and There

Here and There

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
An Unusual Summer

An Unusual Summer

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Overnight

Overnight

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Selfie

Selfie

2019
×
Edit this entry  
12
A Movie Made of

A Movie Made of

2019
×
Edit this entry  
05
Salsa

Salsa

2020
×
Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tourist

Tourist

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aspiraciones

Aspiraciones

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Deadline

Deadline

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Stand by for Tape Back-up

Stand by for Tape Back-up

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pause

Pause

1970
×
★★★
Edit this entry  
12
In My Room

In My Room

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
La Belle Verte

La Belle Verte

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Mute Fire

Mute Fire

2019
×
Edit this entry  
02
Distance Film

Distance Film

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Léon G. Damas

Léon G. Damas

1994
×
★★★
Edit this entry  
29
Light Is Calling

Light Is Calling

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
27
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★★
Edit this entry  
23
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Edit this entry