Sort by

Oslo has logged 315 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Winchester

Winchester

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Battle

Battle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Every Day

Every Day

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry